Arakan'da Yine Katliam Var.

Myanmar'ın Arakan Eyaleti'nde hükümetin çıkardığı 'vur emri' üzerine silahlı güçler tarafından yapılan katliamlar yeniden başladı. 25 Ağustos'ta Müslümanlara karşı başlatılan saldırılarda son üç gün içinde binlerce kişi hayatını kaybetti, onbinlerce kişi yaralandı.

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da Müslümanların çoğunlukta olduğu Arakan eyaletindeki çatışmaların yeniden alevlenmesi üzerine, binlerce kişi kaçarak Bangladeş sınırına doğru gitti. Buthidaung, Maungdaw ve özellikle Rathedaung bölgelerinde Rohingyalı Müslümanlara ait 700'den fazla ev, cami, Kuran kursu-medrese, okul ve dükkan yakılırken, 35'e yakın köyde ise insanlar can güvenlikleri için dağlık bölgelere sığındı.

Myanmar ordusunun geçen yıldan bu yana sürdürdüğü operasyonlar nedeniyle 90 binden fazla Arakanlı Müslüman, yurtlarını terk etmek zorunda kaldı. Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor.

Myanmar'da Müslümanlara yönelik katliamı şiddetle kınıyoruz. Saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifa diliyoruz.

Müslümanlara karşı yapılan katliamlara kör ve sağır kesillen dünya milletlerini mahşeri vicdana havale ederken yaşanılan acılardan bütün İslam dünyasının dersler çıkarmasını ümit ediyoruz. 

Müslümanların yeryüzünde yaşadıkları acıların son bulması için yeniden ümmet şuuru ile bir araya gelmeleri gerekiyor. İslam ülkeleri dünya istikbarına karşı topyekün mücadele vermedikce Arakan'da, Filistin'de, Suriye'de, Irak'ta, Doğu Türkistan'da yaşadığımız acılar devam edecektir. 

Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller Derneğimiz tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup resmi nitelik taşımamaktadır. Her hakkı saklıdır. 2016 ©